Rower - rodzaje - Sklepy rowerowe Zielona Góra Sogest

Rower – rodzaje

Rower – Co jest czym i jak się w tym połapać.

Rower schemat budowy

 1. rama
 2. rura górna
 3. rura dolna
 4. rura podsiodłowa
 5. rury dolne tylnego trójkąta
 6. rury górne tylnego trójkąta
 7. szyjka ramy
 8. widelec
 9. koło
 10. opona
 11. bieżnik
 12. ścianka boczna
 13. zawór
 14. dętka
 15. obręcz
 16. szprychy
 17. piasta
 18. zacisk
 19. suport
 20. korba
 21. wieńce zębate
22. łańcuch
23. pedał
24. nosek / pasek
25. przerzutka tylna
26. przerzutka przednia
27. manetka
28. linka przerzutki
29. regulacyjna śruba baryłkowa
30. wolnobieg/kaseta
31. łożyska widelca/stery
32. wspornik kierownicy
33. kierownica
34. rogi
35. wspornik siodła
36. siodło
37. obejma zaciskowa wspornika siodła
38. dźwignia hamulca
39. hamulec
40. klocek hamulca
41. linka hamulca
42. śruba baryłkowa

Rowery Giant można podzielić na pięć rodzajów, zgodnie z zastosowaniem, do jakiego dany rower został zaprojektowany: rowery szosowe, górskie, crossowe, All Road i dziecięce. Chociaż zastosowania pewnych modeli pokrywają się ze sobą, każdy z rowerów jest zaprojektowany tak, aby zapewniał najwyższe wyniki w danych warunkach.

 

rower szosowy

Rower szosowy

Służy do szybkiej jazdy i ścigania się na szosie. Jego wygięta do dołu kierownica zapewnia kolarzowi dobrą pozycję przy podjazdach i sprintach oraz aerodynamiczne nachylenie, zwiększające prędkość. Jego wysokociśnieniowe opony zmniejszają opór otoczenia. Natomiast jest na nim trudno jeździć po nieutwardzonych nawierzchniach. Rama i komponenty są zbyt lekkie, aby przenosić obciążenia występujące w terenie.

 

rower górski

Rower górski

Zaprojektowany po to, aby zapewniał lepszą sterowność i był odporniejszy w trakcie użytkowania w trudnym terenie. Jednak rowery górskie nie są niezniszczalne. Ich grube opony pochłaniają wstrząsy i zapewniają lepszą przyczepność. Szeroki zakres przełożeń zazwyczaj 21 lub więcej biegów, pozwala na dobranie biegu do niemal każdych warunków. Niektóre wyposaża się w podatne zawieszenia. Natomiast rower górski jest mniej aerodynamiczny, a jego szerokie opony mają większy opór toczenia.

 

Rower crossowy

Rower crossowy

Nazywany niekiedy rowerem trekkingowym, jest uniwersalnym pojazdem, dobrze spełniającym wiele zadań. Stanowi dobry wybór dla tych, którzy potrzebują roweru dobrego na szosie, ścieżkach rowerowych i w lekkim terenie. Nie jest tak szybki, jak szosowy, ani nie zniesie tak brutalnego traktowania, jak rower górski.

 

Rower all road

Rower All Road

Jest to maszyna wielozadaniowa. Rower All Road łączy w sobie komfort i osiągi, co umożliwia pokonywanie długich dystansów na szosie. Wyposażony w bagażnik i światła, jest doskonały do jazdy do pracy lub po wiejskich drogach.

 

Rower dziecięcy

Rower dziecięcy

Zaprojektowany specjalnie dla dzieci, szczególny nacisk położono na zapewnienie bezpieczeństwa i wytrzymałości.